Biografia

 

50-letni eurodeputowany Filip Adwent, który do Parlamentu Europejskiego wszedł z listy Ligi Polskich Rodzin na Podkarpaciu, urodził się w Strasburgu we Francji. Tam też spędził 40 lat życia.

- Rodzina ze strony matki wyjechała za chlebem. Z kolei rodzina ze strony ojca, wojskowa, walczyła z bronią w ręku o wolność Polski i po wojnie została na Zachodzie - powiedział Adwent.

W Strasburgu, gdzie jego matka pracowała m.in. w Radzie Europy, skończył studia medyczne. Potem pracował jako lekarz anestezjolog we francuskich szpitalach.

W przygotowanym na użytek kampanii do PE życiorysie napisał, że w związku z tym "doskonale zna tamtejszą mentalność i rzeczywistość gospodarczo-polityczną".

Od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przez 15 lat organizował pomoc humanitarną, która trafiała do Jarosławia, Rzeszowa i Przemyśla. W 1995 r. minister zdrowia przyznał mu za to odznaczenie "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia". Do Polski wrócił w 1996 roku, zamieszkał w Grodzisku Mazowieckim.

Jest autorem kilku książek. Napisał m.in. "Wyprzedaż polskiej ziemi" i "Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski". Posługuje się pięcioma językami: polskim, francuskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Żonaty. Ma dwie córki w wieku 18 i 16 lat oraz 14 - letniego syna.

Pytany co zamierza robić w PE odpowiada: - Przede wszystkim chcę mówić prawdę o Polsce i Polakach. Na Zachodzie często jesteśmy przedstawiani niezgodnie z rzeczywistością, np. jako ci, którzy wypędzili Niemców.

Nie jest członkiem LPR.

 

 

618 KB  (kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

621 KB  (kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Pan Filip po raz pierwszy w biurze w Brukseli: "Trzeba zacząć od umieszczenia na honorowym miejscu wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, który poświęciliśmy na Jasnej Górze podczas specjalnej Mszy Świętej dla Posłów do Parlamentu Europejskiego w Kaplicy Jasnogórskiej"

 

  Wywiad: Parlamentarzyści Parlamentu Europejskiego - LPR (11.07.2004) (MP3 - 10 MB)

 

ZOBACZ:

  Materiały z okresu kampanii wyborczej
 

 

Copyright © Fundacja Pomocy Antyk