powrót

Europosłowie na przesłuchaniu

Czy poprą Bronisława Geremka, czy będą działać w "ugrupowaniu Polska”, czyli…

Na spotkaniu Rady Miasta Rzeszowa z europosłami Mieczysławem Janowskim i Filipem Adwentem prezydent Tadeusz Ferenc kilkakrotnie dziękował za liczną obecność… dziennikarzom. Być może była to aluzja do kiepskiej frekwencji radnych: przyszło ich zaledwie ośmiu. Była natomiast grupa samorządowców, m.in. prezydent bądź wiceprezydent Przemyśla, Krosna i Mielca.

Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Promocji i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa, przedstawiła 10 projektów, o których dofinansowanie z funduszy unijnych stara się Rzeszów.
 

Zrobimy, co możemy

Samorządowców, nie tylko rzeszowskich, najbardziej interesowało, na jaką pomoc w realizacji swych projektów mogą liczyć ze strony europosłów.
- Tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy się starali je wspierać - zadeklarował M. Janowski.
F. Adwent poinformował, że w najbliższym czasie zacznie zbierać skondensowane informacje o zakładach pracy w naszym regionie, ich sytuacji i potrzebach. - Jeżeli ktoś w Brukseli czy Strasburgu będzie szukał możliwości współpracy zakładami określonej kategorii, to będziemy mogli pośredniczyć w tych kontaktach.

Adwent: - Nie poprę Geremka

Przewodniczącą Rady Miasta Elżbietę Dzierżak interesowało, w jakich komisjach i frakcjach będą działać europosłowie. Co do komisji, Adwent i Janowski byli zgodni. Obaj chcą np. działać w komisji rozwoju regionalnego. Co do frakcji, Janowski chce przynależeć do Unii na rzecz Europy Narodów, Adwent - do frakcji "ludzi, którzy są przeciwni federalizacji Europy”.
Radna Maria Korczowska z UW zaapelowała, by europosłowie - wznosząc się ponad podziały polityczne - poparli kandydaturę prof. Bronisława Geremka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Adwent zdecydowanie wykluczył taką możliwość. - Jestem konsekwentny - tłumaczył. - Skoro uważam, że Bronisław Geremek działa na szkodę Polski, to nie będę na niego głosował.
Ta odpowiedź wzbudziła szmer dezaprobaty wśród radnych. Jeden z nich stwierdził, że potrzebne jest pokazanie zwartości polskich parlamentarzystów. Adwent pozostał przy swoim zdaniu.
Bardziej skłonny do kompromisu był Janowski. - Z informacji, które posiadam, wynika, że pan poseł Geremek nie ma szans, ale jeśliby miał, to czemu nie? - stwierdził.

Nie będzie "ugrupowania Polska”

Radny Zdzisław Daraż pytał posła Adwenta, czy jego kandydowanie do PE oznacza, iż zmienił poglądy, które wyraził w książce "Unia Europejska jest zgubą dla Polski”. - Podtrzymuję ten pogląd - stwierdził Adwent. - Ale skoro płacimy Unii składkę, to trzeba ściągnąć jak najwięcej pieniędzy z powrotem.
Prezydent Tadeusz Ferenc pytał, czy europosłowie "zamierzają działać jako ugrupowanie Polska”. - Nie ma możliwości, aby w Parlamencie Europejskim konstytuowały się grupy polityczne związane z jednym państwem - przypomniał Adwent. - Mogą być spotkania nieformalne posłów i będziemy do nich dążyli - zapewnił Janowski.
Były senator zwrócił też uwagę, że nie uchwalono jeszcze ustawy o wykonywaniu mandatu posła do PE. Taka ustawa jest, jego zdaniem, konieczna, gdyż "europosłowie muszą otrzymywać informacje, co rząd RP myśli o różnych sprawach”. - Jeśli ustawy nie ma, to nie będziemy otrzymywać od rządu żadnych materiałów? Jak w takich warunkach możliwe jest reprezentowanie polskich interesów?

Człowiek znikąd?

Pytania z sali zadawano przede wszystkim Adwentowi, bowiem, jak stwierdzono, Janowski jest znany i ceniony. - Chciałbym usłyszeć, jak pan widzi swoją rolę w PE? - pytał wiceprezydent Przemyśla. - Główna sprawa to przedstawianie interesów Polski, a później Podkarpacia. Będę pracował tyle ile mogę, żeby zrobić wszystko co można. Nie będę składał obietnic. Mam dobrą wolę, poczekajcie na owoce - tłumaczył Adwent.
Dziennikarze pytali, nie bez złośliwości, czy wie, jaki jest główny problem gminy Boguchwała lub jak rozumie pojęcie patriotyzmu.
Jeden z radnych nazwał Adwenta "człowiekiem znikąd”. - To ciekawe, że tylu ludzi głosowało na człowieka znikąd - odparował europoseł.
 

JAROMIR KWIATKOWSKI
j.kwiatkowski@gcnowiny.pl
12. Lipca 2004 04:00

źródło: http://www.gcnowiny.pl/
 

  powrót

Copyright © Fundacja Pomocy Antyk