powrót

 

Pogłębiona kooperacja
 

   SCHLESWIG/BERLIN/MOSKWA (Relacja własna) - Niemiecka gospodarka zamierza powiększyć swą ekspansję na Wschodzie i szykuje się do dalszego rozwijania stosunków z Moskwą. Po etapie ,,strategicznych partnerstw" w sektorze energetycznym niemieckie przedsiębiorstwa zwracają się ku rosyjskiej infrastrukturze. Jednocześnie zwiększają swą obecność w Rosji wielkie koncerny handlowe i finansowe, w czym wspiera je polityka zagraniczna Berlina. W styczniu i lutym tego roku odbędą się niemiecko-rosyjskie konferencje poświęcone ,,pogłębionej kooperacji" w sektorze rolnym i budowlanym. Republika Federalna Niemiec stała się wiodącym partnerem handlowym Rosji.

W nadchodzących tygodniach niemiecko-rosyjskie komisje rozszerzą obszar swej ewaluacji na branżę logistyczną, by umożliwić berlińskim przedsiębiorcom dojście do rosyjskich projektów. Podstawą jest ,,Wspólna Deklaracja o Współpracy w Sprawach Transportu", oficjalny dokument rządowy podpisany podczas spotkania niemieckiego kanclerza i rosyjskiej głowy państwa pod koniec 2004 roku w Schleswigu. W jego efekcie na obszarze transportu pracę podejmą ,,pełnomocnicy ds. wzajemnej współpracy".1)

Punkt węzłowy Berlin
Dzięki umowie z rosyjskimi kolejami niemiecki przemysł kolejowy zdołał już sobie zapewnić dominującą pozycję przy modernizacji rosyjskiego ruchu kolejowego. Podczas ostatnich konsultacji rządowych podano do wiadomości, że udział niemieckich firm obejmuje także współpracę w obszarze technologii: koncern Siemens będzie zabiegał wraz z rosyjskimi kolejami RZD o miliardowe zlecenie dotyczące dostarczenia super-szybkich pociągów2); Deutsche Bahn, powiększająca swe udziały w Europie Południowo-Wschodniej i docierająca już do granic Iraku, chce zorganizować systemwydajniejszego przeładunku towarów na niemiecko-rosyjskich odcinkach. Strategom Deutsche Bahn marzy się uczynienie z Berlina punktu węzłowego, z którego zachodnie towary wysyłane by były aż na Syberię.3) Rozszerzenie europejskiej przestrzeni transportu, z Niemcami w centrum kontynentalnej logistyki, finansowane jest setkami miliardów Euro przez Unię Europejską.

Fly and drive
Spółka lotnicza Fraport (Frankfurt nad Menem), będąca właścicielem i zarządcą największego niemieckiego lotniska, zamierza przejąć również zarządzanie największym rosyjskim portem lotniczym w Szeremtjewie pod Moskwą.4) Lądujący tam pasażerowie oraz lepiej zarabiający Rosjanie powinni, podróżując po krajach WNP, przesiadać się w miarę możliwości na niemieckie pojazdy. Volkswagen planuje otwarcie w Rosji fabryki samochodów i sprawdza obecnie możliwe lokalizacje.5) Koncern Daimler-Chrysler również nosi się z zamiarem otwarcia w Rosji własnej produkcji i nabył już w tym celu teren pod St Petersburgiem.6)

Główny ośrodek ekspansji
Dla niemieckich koncernów handlowych Rosja do dawna już stanowi główny ośrodek ekspansji. Budowlany potentat Obi, sieć filii perfumeryjnych Douglas, domy handlowe Marktkauf są już od dawna na miejscu, do wejścia szykuje się sieć obuwnicza Deichmann. Największy niemiecki koncern handlowy Metro, który w 2001 roku otworzył swój pierwszy sklep w Moskwie, zamierza podwoić liczbę swych placówek.7) Koncern Rewe utworzył wraz z grupą Marta Holding spółkę, która - pod marką austriackiej firmy-córki, Billa - zamierza zainwestować 500 milionów euro w nowe sieci supermarketów.8) Sieć sklepów odzieżowych C&A otwiera na początku tego roku swą pierwszą filię, kolejne są w sferze planów, najpierw w pobliżu Rosji.9)

Zwerbowani
Także średniej wielkości niemieckie przedsiębiorstwa werbowane są do udziału w inwestycjach w Rosji. We wrześniu i październiku odbyły się przy udziale kanclerza Niemiec odpowiednie spotkania orientacyjne w Stuttgarcie i Moskwie. Prawie 100 budowniczych maszyn, inżynierów budowlanych, kupców i przedstawicieli stowarzyszeń przemysłowych wzięło udział w konferencji gospodarczej w Soczi nad Morzem Czarnym. Jej rozmiar był raczej wyjątkowy jak na segment średnich przedsiębiorstw.10) Na początku grudnia Niemiecka Izba Handlowo-Przemysłowa zorganizowała wspólnie ze swym rosyjskim odpowiednikiem kolejne spotkanie przemysłowców, skierowane również do średnich firm niemieckich.11)

Perspektywy
Zgodnie z danymi Moskwy Niemcy są obecnie wiodącym partnerem Handlowym Rosji. Na Niemcy przypada ok. 10 procent rosyjskiego handlu zagranicznego i 12,8 procent wszystkich obecnych w Rosji inwestycji zagranicznych.12) Ten udział ma zostać zwiększony w nadchodzącym roku przy pomocy szeregu zaplanowanych imprez. 21 stycznia Rada Wschodnia Niemieckiej Gospodarki będzie polecać niemieckim przedsiębiorcom inwestowanie w rosyjskich sektorach żywnościowym i rolniczym. W lutym odbędzie się w St Petersburgu niemiecko-rosyjska konferencja poświęcona renowacji budynków mieszkalnych i komunalnego zaopatrzenia oraz usuwania odpadów. W jej trakcie niemieccy przedsiębiorcy będą mieli okazję spotkać się bezpośrednio z potencjalnymi zleceniodawcami. Podczas międzynarodowych targów przemysłu w Hanowerze (kwiecień 2005) Rosja wystąpi jako główny partner handlowy. Jesienią tego roku szczyt energetyczny wiodących koncernów obu krajów ma otworzyć nowe perspektywy niemiecko-rosyjskiego ,,strategicznego-partnerstwa".13)
 


1) Ausbau der deutsch-russischen Beziehungen auf allen Gebieten vereinbart; www.bundesregierung.de 21.12.2004. Stolpe fuer Intensivierung von deutsch-russischen Verkehrs-, Bau- und Wirtschaftskooperationen; www.bmvbw.de 21.12.2004
2) Siemens erhaelt milliardenschweres Zugprojekt aus Russland; Reuters 21.12.2004
3) Siemens hofft auf den Russen-ICE; Spiegel online 03.12.2004
4) Fraport will den Flughafen von Moskau managen; Die Welt 31.12.2004
5) VW will Autos bei Moskau montieren; Spiegel online 17.12.2004
6) Daimler steht vor Sprung nach Russland, Handelsblatt 01.11.2004
7) Russland zieht Handelshaeuser magisch an; Handelsblatt 13.07.2004. Zobacz także: Nastrój poszukiwacza złota
8) Rewe startet mit Billa in Russland; www.networld.at 09.07.2004
9) C&A eroeffnet erste Filiale in Russland; Handelsblatt 02.12.2004
10) Deutsche Mittelstaendler wagen den Sprung in Russlands Boomregion; Frankfurter Rundschau 11.11.2004
11) Den Grundstein legen fuer ein dauerhaftes Russland-Engagement; www.diht.de 15.07.2004
12) Vertiefung der Wirtschaftskooperation; Russian Information Agency Novosti 19.12.2004
13) Zobacz także: Rzeczywiście oś  powrót

Copyright © Fundacja Pomocy Antyk